Bel Fıtığına Ne İyi Gelmektedir?

319

Bel fıtığı günümüzde hemen hemen herkesin dikkatsizce yapılan hatalarından dolayı oluşan fazla sıkıntılı bir hastalık diyebiliriz. Bel fıtığı için uygun olan egzersizler fıtık bölgenizdeki ağrılarınızın yoğun şekilde azalması için önemlidir. Bel fıtığı rahatsızlığı olan kişilerin düzenli bir şekilde egzersiz yaptıklarında, fıtık ağrıları mühim bir ölçüde azalmaktadır ve bel fıtığı rahatsızlığı olan kişinin günlük yaşantısına ayak uydurabilmesi için oldukça önemlidir.

Bel fıtığınıza iyi gelebilecek birkaç spor vardır. Bunların başlıcaları; yüzme, yürüyüş, bisiklet gibi yapılması kolay sporlardır ve rahatlamanız için oldukça etkilidir. Her gün yapacağınız düzenli yürüyüş bel fıtığınıza iyi gelecektir.

Bel fıtığına iyi gelebilecek egzersizler

Sırt üstü uzanırken önce bir bacağınızı 90 derecelik açıyla kaldırınız. Daha sonra diğer bacağınızı aynı işlemi yapabilirsiniz.
İki bacağınızı uzatarak sırt üstü yatınız. Bir dizinizi kırdıktan sonra kırmış olduğunuz dizi elinizle tutarak göğüsünüze doğru çekiniz daha sonra aynı işlemi diğer bacağınız için yapınız.
Sırt  üstü bir şekilde bir sert noktaya yatınız. Ellerinizi dizlerinizin üstünde kenetleyin ve göğsünüze doğru çekiniz ve başınızı dizinize değdirmeye çalışın.
Sırt üstü yatınız. Daha sonra dizlerinizi kırınız. Ve sonra dizinizi göğsünüze doğru çekiniz. Diğer bacağınızı düz bir şekilde uzatmış halde olunuz. Aynı hareketi diğer bacağınız içinde uygulayın.
Ellerinizin yardımı ile dizlerinizi kenetleyerek bacaklarınızı göğsünüze doğru çekin. Bu haldeyken 10 saniye kadar sayınız. Bu hareketi yaparken omuzlarınızı yerden kaldırmamalısınız. Daha sonra ayaklarınızı ve kollarınızı serbest bırakabilirsiniz.
Belinizi düz bir zemine yapıştırarak öylece sırayla dizlerinizi kendinize doğru çekin ve 1 den 10’a kadar sayıp bırakınız bu hareketi düzenli olarak her gün yapmanızda fayda vardır. Bu hareketleri yaparken nefes egzersizlerinizi de mutlaka yapmanızda fayda vardır.

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın