Anahtar Kelimelerin Seo Rekabetinde Ölçümlenmesi

394

seo-viakep

Seo çalışmaların en başında yapılması gereken bilindiği gibi kelime analizi yapmaktır. Büyük ve ya küçük tüm projelerde ilk yapılması gereken strateji anahtar kelimelerin belirlenmesiyle başlanmalıdır. Rekabet edeceğiniz diğer web sitelerin hangi arama kelimelerine yoğunluk verdiklerini ve sizlerin hangi konulara yönelmeniz gerektiğini iyi bir şekilde analiz etmeniz gerekmektedir. Bu analiz sayesinde rakiplerinizi tanıyarak onların önüne geçmeniz kolaylaşacaktır ve çalışmalarınızı bu yönde yapmanızı sağlayacaktır. Google sunmuş olduğu Google KeywordPlanner’ın yanı sıra bu konuda çok daha iyi analiz yapan siteleri tercih etmenizde fayda vardır. Bir çok web site sahibi anahtar kelime kullanımını sadece web site isminde yaparak hata yapmaktadır. Sadece web sitenizin adında geçirilen kelime doğrultusunda ilerlemek oldukça zordur. Pek çok kişinin unuttuğu bir nokta vardır. Kelimenin türevleri kavramı ve kelime ikamesidir.

Anahtar Kelime Türevleri

Belirlediğiniz anahtar kelimenin dışında yapmanız gereken hedeflediğiniz anahtar kelimenin türevlerini de desteklemelisiniz. Bu konuda örneklendirme yapmak gerekirse eğer; Anahtar kelimeniz Cep telefonu olduğunu düşünelim. Sadece cep telefonu olarak ilerlemeniz oldukça zordur bu yüzden seo yaparken cep telefonu oyunları, cep telefonu fiyatları, cep telefonu incelemeleri gibi kelimelere de yönelmenizde fayda vardır.

Anahtar Kelime İkamesi

Anahtar kelime ikamesi pek çok kişi tarafından bilinmeyen ve neredeyse kimsenin bilmediği bir kavramdır. İkame kelimesi; bir ürün yerini alabilecek farklı bir tercih oluşturabilecek bir ürün anlamına gelmektedir. Örneklemek gerekirse inek etini bulamayan bir kişinin tavuk eti tercih etmesi, sigaraya sürekli zam gelmesinden dolayı nargile içmeyi tercih edilmesi şeklinde bir çok konuda uzatılabilir. Yani anlayacağınız gibi bir ürünün yerine geçebilecek diğer ürün diyebiliriz. Bu sistem doğrulsun da aynı şekilde anahtar kelimenizi de doğru yönlendirmeler yapabilirsiniz.

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın